publikováno 14. 4. 2011
Na letošní jaro naplánovali členové spolku dvě besedy – první z nich byla věnována historii a současnosti nedalekého Kerska, druhá pak historii hotelu Král, později Polabí a dnes hudebnímu klubu Calypsso.
Dne 17.3.2011 se v Zámecké vinárně sešlo asi třicet návštěvníků, aby si vyslechli něco z historie osady Kersko. O přivítání hosta večera, pana Mgr.Václava Kořána, se postarala paní Marie Beníková, bývalá ředitelka Domova na Zámku, dnes obyvatelka uvedené osady a jedna z hybných sil kulturního života v Kersku. Pan Kořán je patriotem Kerska, rodinné kořeny jsou s Kerskem spojeny a to se projevuje v jeho výborné znalosti historie. Povídání začal vskutku zgruntu – už od druhohor, ale bylo to zajímavé a poutavé vyprávění bývalého pedagoga, takže posluchači ani čas nesledovali.
Vlastní osada měla pohnutou historii, začínající v 10.století a lze vysledovat asi 3 hlavní vlny rozvoje. Ta poslední, nám nejbližší, začala v polovině 30.let minulého století, kdy statkář Josef Hyross rozparceloval Kerský les sítí pravoúhlých alejí a začala výstavba rekreačních usedlostí, hlavně pro pražské „lufťáky“. Dnes má osada asi 400 budov.
Ze známých obyvatel jmenujme alespoň spisovatele Bohumila Hrabala a cestovatele a spisovatele F.A.Elstnera. Všeobecnou známost přinesl Kersku Menzlův film podle Hrabalova díla „Slavnosti sněženek“, v němž řada postav v Kersku skutečně žila nebo ještě žije. Koneckonců do Hájenky si můžete zajít i v dnešních dnech na kančí pečeni se šípkovou omáčkou a nebo s knedlíkem se zelím.
Asi nejznámější pamětihodností je Pramen sv.Josefa, kde z vrtu hlubokého 89 metrů vytéká minerálka Kerka se zvýšeným obsahem sirovodíku, železa, jódu a lithia.
O současný kulturní život pečuje také Lesní ateliér Kuba. V závěru večera vystoupila paní Kubová a pozvala nejen přítomné, ale i čtenáře Listů, na sobotu 21.5.2011 do zahrady ateliéru, kde se bude konat 10.ročník Hrabalova Kerska.
Další besedou dne 7.4.2011 bylo spíše pásmo vzpomínek, a to na téma „Král v hotelu Král aneb Vzpomínky advokáta“. Hostem večera byl pan JUDr.Václav Král, který účastníky večera provedl dvěma bloky povídání: 1) Historie hotelu Král, 2) Zážitky z cest, z advokátní praxe a literární činnost. Návštěvníci se sešli stylově (jak jinak) v bývalém hotelu Král, v dnešní podobě v hudebním klubu Calypsso.
Výchozím bodem povídání byl rok 1926, kdy Královi rodiče zakoupili původní hotel U Spalů, rozšířili ho a přistavěli taneční sál. Za první republiky byl hotel centrem společenského života města. V době protektorátu sloužil výhradně k ubytování německých vojáků, v sále se promítaly německé filmy a Češi sem skoro vůbec nechodili. Po válce byl hotel vrácen rodině Králů, ale po několika málo letech sem byl dosazen národní správce a pak hotel převzaly Restaurace a jídelny. Na chod zařízení už Královi neměli vliv, ale nutno přiznat, že na dobu, kdy byl vedoucím pan Ing.Bohumil Kolací, vzpomínají mnozí dodnes.
Po roce 1989 se už nepodařilo vrátit hotelu lesk společenského centra, které i za doby socialismu nahrazovalo kulturní dům, tak chybějící v dnešních dnech.
Vzpomínky pana JUDr.Krále byly doprovázeny promítáním záznamů z Pamětní knihy hotelu, kde v 30.letech vystupovala řada pražských umělců, např. pěvec Eduard Haken, herec Jaroslav Vojta, herečka Růžena Šlemrová atd.
Přestávku bylo možné využít k občerstvení z Vinotéky Blažek; k občerstvení ducha pak bylo možné zakoupit některou z knih pana Krále, který ji ochotně zájemcům podepsal. Druhá část besedy byla věnována vzpomínkám z cest po světě, které JUDr.Král jako právník podniku Pragoexport uskutečnil.
Na závěr článku děkuji touto cestou jak Domovu na Zámku, tak panu Ivanu Ročejdlovi, kteří nám velmi ochotně vyšli vstříc při organizování besed a pomohli vytvořit návštěvníkům příjemné prostředí.
Miloš Dvořák